На прво место

Македонија

Дали Жерновски и Петковски му испраќаат некаква порака на Заев?

zerpet
Му испраќаат ли лидерите на НСДП и ЛДП некаква порака на Зоран Заев со вчерашната средба? Андреј Жерновски и Тито Петковски се сретнаа вчера и според официјалните информации ...

ВМРО-ДПМНЕ: Поддршката за пензионерите продолжува

penzioneri-2
Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ секогаш ја давала својата максимална поддршка и глас кога се работи за зголемување на пензии, плати, социјална помош и други надоместоци ...

Завршени вештачењата на проектилите испукани во Владата, истрагата продолжува

proektil1
Завршено е балистичкото вештачење во врска со веројатноста за насоката од која се истрелани, како и на калибарот од остатоците на двата проектила кои завчера вечерта ...

Свет

Боко Харам зазеде уште еден град во североисточна Нигерија

boko-haram
Вооружени припадници на исламистичката група Боко Харам денеска го зазедоа северноисточниот нигериски град Муби, при што загинаа десетици луѓе, а илјадници ги напуштија ...

Захарченко: Доколку владините сили не се повлечат од Мариупољ, ќе го заземеме со сила

sili
Проруските сепаратисти во Украина денеска се заканија дека со сила ќе го заземат градот Мариупољ на Азовско Море, доколку владините сили не се повлечат од него, јави ...

ВИДЕО: Во ваков луксуз ќе живее турскиот претседател Ердоган

kukaerdogan
Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган ја претстави новата претседателска палата во предградието на Анкара. Огромен проект вреден дури 350 милиони долари. Изградбата ...

Република

Утре повеќе општини во Скопје без струја

bez-struja
Дел од корисниците во повеќе скопски општини утре ќе останат без електрична енергија. Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје соопшти дека во периодот ...

Хари Потер“, „Нарнија“, „Прометеј“ и многу други од 13 до 22 ноември на CINEDAYS

hari
Од 13 до 22 ноември 2014 ќе се одржи 13-то издание на фестивалот на европски филм CINEDAYS. И оваа година, 13-та по ред, со огромни изненадувања во ГАЛА проекциите- најнаградуваните ...

Дико од Прилеп- најубав шарпланинец во Европа!

diko
Две и пол години стариот шарпланинец Дико, чиј сопственик е Владо Каравилоски од Прилеп, пред неколку денови ја доби титулата најубав шарпланинец во Европа, на европскиот ...

Магазин

ВИДЕО: Даниел Кајмаковски влегува во филмската индустрија

finale-x-faktora-daniel-kajmakoski-2-670x446_0
Даниел Кајмаковски влегува во филмската индустрија. Ќе го пее саундтракот на новиот филм кој се снима а носи наслов „Ќе бидеме светски прваци“, јавува Канал 5. Станува ...

Е ова ти се вика патриотизам: Куќа на Македонец од Њу Џерси (ФОТО)

kuka
Еден наш македонски иселеник отишол до таму што патриотизмот го покажал преку фасадата, која ја бојосал во боите на македонското знаме. Македонците кои ги има речиси ...

ВИДЕО: Дали сте знаеле дека цел живот погрешно сте пржеле јајца?

jajce
Постојат многу начини на приготвување јајца: омлет, кајгана, јајца на око… Доколкудо сега сте имале проблем да испржите јајца на око, за да испаднат онака баш како ...

Спорт

ВИДЕО: Суарез повеќе не гризе, но ова е уште полошо!

maskost
Уругвајскиот фудбалер Луис Суарез, во саботата дебитираше на првото “Ел Класико” во шпанската премиера. Иако фудбалерот на Барселона оди на терапија за да не гризе, ...

Скандал: Намерно ги наполниа сопствените мрежи со автоголови! (ВИДЕО)

indonezija-500
Вистински скандал се случи во индонезиската втора лига на мечот помеѓу ПСС Слеман и ПСИС Семаранг. Имено, овој дуел одлучуваше за позицијата во групата во пресрет на ...

Српскиот хулиган Иван Богданов побегнал во Косово

ivan-bogdanov
Познатиот навивач на фудбалскиот клуб Црвена Ѕвезда, Иван Богданов кој е познат по многубројни инциденти побегнал на Косово, за даго одбегне судењето за мечот Србија ...