Стопанската комора одбележува 95 години постоење

Под мотото „Големите глобализираат, малите соработуваат денеска Стопанската комора на Македонија одбележа 95 години од коморското организирање и работење. Во рамките ...

Судењето за „Дива населба“ продолжи со сведочење на обвинетите

Судскиот процес за случајот „Дива населба“ денеска продолжи со сведочење на обвинетите за тероризам. Сами Укшини, кој е еден од обвинетите во овој случај, изјави дека ...

Нелоски до СДСМ и Заев: Како сте тргнале со отстапки, може да бидете власт, ама и последната власт пред растурањето на оваа држава

А колку само Владо Јовановски го истакнуваа и величеа сите овие партиски медиуми и платеници кога гласно застана против одлуката на владата за оданочување на хонорарите. ...

Во болницата Козле, со новиот апарат за имунолошки анализи наместо за 10 дена резултатите за само 1 час

Времето на чекање за добивање на резултат од имунолошка анализа, од 10 дена ќе се скрати на 1 час. Ова ќе го овозможи новиот имунолошки анализатор, апарат кој претходно ...

На родителите во Германија им е препорачано да ги уништат детските кукли „Кајла“

Агенцијата за надзор на телекомуникации во Германија издаде предупредување до родителите да ги уништат куклите „Кајла“ поради можност да биде хакирана, и со тоа да ...

Видео: И бил неверен повеќе пати, а таа сега сака да знае зошто!

Соочувањето со бившиот партнер и смиреното разговарање за неговото неверство и не е најлесната задача, но сепак една жена успеа да го направи тоа, а видеото снимено ...

Се унапредува стручното средно образование со грантови од МОН

Средните училишта заедно со компании, а со поддршка на Министерството за образование и наука, преку проект на Светската банка, го унапредуваат и зајакнуваат квалитетот ...

Вработени во ДЗС ја злоупотребиле службената положба и причиниле штета од 154.816 денари

Кривични пријави за злоупотреба на службена положба и овластување се поднесени против тројца вработени во Дирекцијата за заштита и спасување на Република Македонија ...

Мисајловски: Во тек е изградбата на пешачката патека околу Преспанското езеро

Во тек е изградбата на пешачката патека околу Преспанското езеро во должина од околу 5 километри, напиша на својот ФБ профил министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски.   -Патеката ...

МАЦЕФ: Жените најзасегнати од енергетската сиромаштија

Во светски рамки под енергетска сиромаштија се подразбира потрошувачка на електрична енергија под два американски долари дневно по член на семество, а најпогодени ...
Back To Top