dimovski1

Димовски: Нашите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин не вродија со плод

И покрај сите апели да не се избира претседател на Собранието на нелегален начин, СДСМ се одлучија на таков чекор, изјави Илија Димовски во интервју за ТВ НОВА, коментирајќи ...
policija

Искршен штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Вчера во 22 часот и 22 минути било пријавено од страна на Д.Т. дека непознат сторител со камења извршил оштетување, односно искршил стакло од штабот на „ВМРО – ДПМНЕ“, ...
policija

Жена од кумановско преживеала пекол

Семејна драма се одвивала во кумановското село Опае каде сопруг си ја претепал сопругата. Се работи за 43-годишниот Р.А. од селото кој во семејната куќа започнал вербална ...
mvr

МВР: Приведени осум лица за настаните во и околу Собранието

Полицијата за синоќешните настани  во и околу Собранието привела осум лица кои се задржани во Полициската станица во Гази Баба. Обезбеден е и видео материјал од Собранието ...
poposki111

Попоски: Единствен излез од кризата е дијалогот

Вицепремиерот и министер за надворешни работи Никола Попоски го осуди насилството во Парламентот и истакна дека дијалогот е единствено одржливо решение за излез од ...
pssse

Известувачи на ПССЕ за Македонија: Претседателот на Собранието и на Владата мора да бидат назначени преку политички дијалог

Ние сме шокирани од нападот на Собранието вчера во Скопје. Ги осудуваме овие насилни и неприфатливи напади против пратениците. Насилството нема место во демократијата ...
nasa2

Отворен 5. натпревар NASA Space apps challenge во Македонија

Сто и седумдесет млади програмери, инженери, дизајнери, истражувачи, иноватори и претприемачи од Македонија ќе креираат решенија за проблемите со кои се соочува Земјата ...
prvacinja

Уписите на првачињата ќе почнат на 2 мај

Почнуваат уписите на првачињата во сите основни училишта во Штип. Соња Николова, советник во Одделението за обраозвание во Општина Штип, денеска на прес-конференција ...
savo

Саво Климовски: Изборот на Џафери не е легитимен- надвор е од Деловникот и Уставните одредби

Изборот на Талат Џафери за спикер на Собранието не е легитимен, смета поранешниот претседател на Собранието и универзитетскиот професот по Уставно право и политички ...
iiii

Претседателот Иванов очекува одговори на повикот за лидерска средба

По вчерашната иницијатива на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов за свикување лидерска средба, кабинетот на претседателот оствари контакт со парламентарните ...
Back To Top