k

Киев нареди конфискација на 1,4 милијарди евра од поранешниот претседател Јанукович

Украина денеска почна процедура за враќање на украдените државни средства од поранешниот претседател Виктор Јанукович и неговите блиски соработници во висина од 1,4 ...
idd

Член на „Исламската држава“ уапсен во Германија

Германската полиција уапсила член на терористичката „Исламска држава“ во градот Бибераш во покраината Баден Виртенберг. Според локалните медиуми уапсениот е сириски ...
vucik

Вучиќ апелира на смирување на состојбата во Македонија: Ова е проблем на сите нас

Она што се случува во Македонија не е повеќе само македонски проблем, туку е проблем на сите нас кои живееме тука, изјави српскиот премиер, кој е избран за претседател, ...
turcija

Турски печат: Ердоган се враќа на чело на владеачката Партија на правдата и развојот

„Враќањето на Ердоган е на 21 мај“, пишува денеска турскиот весник „Сабах“ по повод очекуваниот избор на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на функцијата претседател ...
tramp

Трамп: Можен е голем конфликт со Северна Кореја, но сакам решение по дипломатски пат

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека е можно да дојде до голем конфликт со Северна Кореја заради нејзините нуклеарни и ракетни програми, но кажа дека ...
boris

Борис Џонсон: Британија би можела да ја бомбардира Сирија и без дозвола на Парламентот

Британскиот министер за надворешни работи Борис Џонсон изјави денеска дека Британија би можела да и се приклучи на САД против „сирискиот режим“, без претходно да побара ...
sirija

Сирија ги отфрли обвинувањата на Франција дека режимот на Асад е одговорен за хемискиот напад

Сириските власти ги отфрлија обвиненијата на Франција дека се директно вмешани во хемискиот напад врз село, под контрола на бунтовниците и го обвинија Париз дека ги ...
euleksssssssssssss

Еулекс: Останува приоритет решавањето на судбината на околу 1.665 исчезнати лица

Шефицата на Еулекс Александра Пападопулу изјави денеска дека решавањето на судбината на околу 1.665 лица, кои се водат како исчезнати, останува приоритет за Еулекс. Оваа ...
soros

Обезбедувањето на ЕК го прошверцува Сорос, избегнувајќи ги новинарите

Европската комисија денеска на високо ниво го пречека американско-унгарскиот милијардер Џорџ Сорос во Брисел, но ги изигра заинтересираните новинари да го снимат доаѓањето ...
zeni

Заштита на жените бегалци од насилството врз основа на полот

Многу жени кои бараат азил биле изложени на родовото насилство во многу форми – стрес, присилна проституција, малтретирање, полови односи за опстанок, сексуално ропство ...
Back To Top