Албанската Топ Ченел открива што му испрати Заев на Ахмети – целосно прифатена двојазичноста

zoran zaev

Поврзани вести

СДСМ подготвиле документ на 72 страници со кои целосно ја прифатиле платформата на албанските партии и детално предложиле нов закон за употреба на јазиците во Македонија, пишува албанската Топ Ченел повикувајќи се на извори од Бихаќка.

Заев ги прифати условите на албанските партии и презентираше детален закон за воведување на двојазичност во Македонија.

Некои извори велат дека документот кој му беше пратен на Ахмети ќе биде ставен на маса во консултациите на ДУИ со Алијансата на Албанците и Беса денеска.

Воведувањето на Албанскиот како втор официјален јазик беше еден од условите поради кој пропаднаа преговорите со партијата на Никола Груевски, ВМРО-ДПМНЕ“ – стои во текстот на албанскиот медиум.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

Коментари

коментари

Back To Top