Израел: Поради пристрасност веќе нема визи за работа на Хјуман рајтс воч

human

Поврзани вести

Израел веќе нема да издава работни дозволи за странски претставници од Хјуман Рајтс Воч обвинувајќи ги за пристрасност. Тоа го соопшти Организацијата оквалификувајќи го потегот како „шокантен“.

Изралското МНР потврди дека донело таква одлука.

– ХРВ објави многу критични извештаи за израелската окупација на палестинските територии и побара пред неколку месеци виза за новиот директор на одделот одговорен за Израел и за Палестина. Израелските власти ја отфрлија молбата бидејќи според нив, ХРВ „не е организација за заштита на правата“, соопшти организацијата базирана во Њујорк.

Портпарол на израелското МНР рече дека ХРВ „постојано демонстрира дека е длабоко пристрасна и антиизраелска организација со непријателски дневен ред“.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

Коментари

коментари

Back To Top