Албанската опозиција продолжува со протести се додека Рама не си поднесе оставка

basha-1-640x360

Поврзани вести

Опозицијата останува да протестира во Тирана се додека не си замине премиерот Еди Рама и неговата корумпирана влада, изјави лидерот на опозициската Демократска партија, Љуљзим Баша.

Албанската опозиција која веќе три недели протестира во главниот град на Албанија бара гаранција од Рама за слободни и фер избори преку техничка влада со широка политичка поддршка.

Доколку не се спроведат овие реформи, албанската опозиција најави дека ќе ги бојкотира парламентарните избори кои се веќе закажани за 18 јуни.

Во текот на минатата недела, четворица министри од Владата на Рама си поднесоа оставка.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

Коментари

коментари

Back To Top