Вработени од локалната самоуправа во Македонски Брод прераспределени во Комунална хигиена без никакво објаснување од градоначалникот

Дваесет и пет вработени во локалната самоуправа во Македонски Брод се жалат дека новиот градоначалник на општината, Живко Сиљаноски, ги распределил во Комуналната ...

Радевски: СДСМ и Коцевски избркаа 15 лица кои беа работно ангажирани во Општина Велес

СДСМ и Аце Коцевски избркаа 15 лица кои беа работно ангажирани во Општина Велес. Наместо живот за сите како што ветуваа, 15 наши сограѓани добија отказ од работа, истакна ...

Дванаесет сообраќајки вчера во Скопје

Возач на патничко моторно возило бил потешко повреден во една од вкупно 12 сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје. Во пет сообраќајки ...

Партиципативно учество на граѓаните во креирањето на Буџетот на Општина Илинден за 2018 година

Во рамките на дефинирањето на Предлог-Буџетот на Општина Илинден за 2018 година, а со цел поголема транспарентност и партиципативно граѓанско учество во процесот на буџетирање, ...

„Пајакот“ кренал 93 возила вчера во Скопје

Пет лица биле полесно повредени во четири од вкупно осум сообраќајки регистрирани во текот на изминатиот ден на подрачјето на СВР Скопје, а во четири била причинета ...

Награда за „Ослободување на Скопје“ на фестивал во Лос Анџелес

Филмот „Ослободување на Скопје” освои награда за најдобро сценарио за долгометражен игран филм на неодамна завршениот International Arpa Film Festival во Лос Анџелес, соопшти денеска ...

Села: Заев без мојата поддршка ќе беше во затвор

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села, вечерва на Топ Тема рече дека доколку тој не му ја дал поддршката на премиерот Зоран Заев за формирање влада, тогаш ...

Дарко Костовски убедлив на дуелот против Смилевски

Додека Дарко Костовски, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на општина Бутел со факти и со промоција на своите проекти говореше во денешната дебата на Канал 5 ...

Заев го ускратува правото на глас на граѓаните: со своите политики ја загрозува безбедноста и економијата на државата

  Владините институции го кршат уставот Незаконска е одлуката на Државниот инспекторат за локална самоуправа да ги запре решенијата на општините со кои е одлучено ...

ДРЖАВНИОТ ИНСПЕКТОРАТ НЕ СИ ГИ ПОЗНАВА НАДЛЕЖНОСТИТЕ И НОСИ ОДЛУКИ ПО НАРАЧКА НА ЗАЕВ

Државниот инспекторат за локална самоуправа донесе скандалозна одлука да ги запре решенијата на општините со кои е одлучено да организираат референдум за доселување ...
Back To Top