САД поради ситуацијата со Северна Кореја ги стави во подготвеност нуклеарните бомбардери

САД се подготвуваат, поради ситуацијата со Северна Кореја, да ги стави во 24-часовна подготвеност нуклеарните бомбардери, што е прв пат по студената војна. Флотата американски ...

ЕУ парламентот легло за сексуално малтретирање

Десетина асистентки во Европскиот парламент во Стразбур ги обвинија пратениците во законодавниот дом на Европската унија за сексуално злоставување. Како што пренесува ...

Турција досега побарала од Германија да екстрадира 81 “Ѓуленист”

Турција досега побарала од Германија да екстрадира 81 турски државјанин, кои се осомничени за поврзаност со неуспешниот државен удар во 2016 година. Левичарската германска ...

Тинејџер со секира нападна неколку лица во Швајцарија

Еден 17-годишник вооружен со секира синоќа нападна неколку лица на бензиска станица во местото Флимс во кантонот Сент Гален во североисточниот дел на Швајцарија, соопшти ...

Италијанската полиција заплени 32 тона албанска марихуана

Полициската статистика покажува дека споредено со истиот период лани, запленети се 10 тони мархуана повеќе. Последната успешна акција на италијанската полиција во спречувањето ...

Обама повторна на политичката сцена

Поранешниот американски претседател Барак Обама, кој беше далеку од очите на јавноста, денес се очекува да се врати на политичката сцена. Претседателот од редовите ...

Пуџдемон до 10 часот мора да одлучи за независноста на Каталонија

Каталонскиот лидер Карлес Пуџдемон има рок до 10 часот денеска да одлучи дали ќе прогласи независност на шпанската автономна област. Тој вчера на состанокот на својата ...

Антимигрантската политика ги носи Курц и крајната десница на власт во Австрија

По Германија, и во Австрија се очекува подем на крајната десница, на која ѝ се даваат најголеми шанси за триумф на денешните парламентарни избори. Анкетите на првото ...

Северна Кореја го повика Иран во заедничка борба против САД

Северна Кореја го повика Иран да ги здружат напорите во борбата против неправдите на САД, изјави денеска шефот на севернокорејската делегација на собрание на Интерпарламентарни ...

Американец е ослободен од затвор, каде поминал 23 години поради судска грешка

Амерканецот Ламонти Меклентајер е ослободен од затвор по 23 години кои ги поминал таму поради судска грешка. Тој во 1994 година бил осуден за двојно убиство. Во тоа време, ...
Back To Top