Вучиќ закажал итна седница на Советот за национална безбедност поради убиството на Ивановиќ

Како што пишуваат српските медиуми, поради убиството на Оливер Ивановиќ, претседателот на Србија Алксандар Вучиќ во 12 часот денеска закажал итна седница на Советот ...

Тилерсон: САД се подготвени да почнат преговори со Северна Кореја без предуслови

САД изразија подготвеност за разговори со Северна Кореја „без предуслови“ иако остануваат одлучни на сите начини вклучително и со воена акција, да го убедат Пјонгјанг ...

Турција го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу денеска го повика светот да го признае источен Ерусалим за палестински главен град. Повикот беше упатен на ...

Уште еден неуспешен обид на украинската полиција за апсење на Саакашвили

Украинската полиција и денеска не успеа да го притвори поранешниот грузиски претседател и актуелен украински опозициски лидер Михаил Саакашвили. Неговите приврзаници ...

Спречен атентат врз британската премиерка Тереза Меј

Британските безбедносни служби спречиле двајца исламисти кои планирале да извршат атентат врз премиерката Тереза Меј, информираше директорот на службата МИ-5 Ендрју ...

Двајца аргентински капетани осудени на доживотен затвор за смртта на 30.000 лица

Двацата поранешни капетани на аргентинската морнарица Алфредо Асиц и Хорхе Едуардо Акоста осудени се на доживотна казна затвор поради злосторства против човештвото. Тие ...

Лондон и ЕУ постигнаа договор за цената за Брегзит

Британските и европските преговарачи постигнале договор за тоа колку Велика Британија треба да плати на ЕУ за напуштање на Унијата, а износот ќе биде меѓу 45 и 55 илијарди ...

На Додик му се заканувааат со смрт

Министерството за внатрешни работи на Република Српска соопшти дека на претседателот на српскиот ентитет во Босна и Херцеговина, Милорад Додик му биле упатени закани ...

„Вашнгтон пост“: Американски војници ќе останат во Сирија и по поразот на ИД

Американски војници ќе останат во северниот дел на Сирија и по поразот на Исламска држава, со цел да не дозволат воспоставување на контрола од сириските сили, кои се ...

Северна Кореја забрани забави со музика и алкохол

Северна Кореја создаде систем во кој државните медуми секојдневно информираат за економските проблеми со кој се соочуваат луѓето во земјата и во чии рамки на севернокорејските ...
Back To Top