Германскиот фудбалски талент кој што загина како борец на ИСИС

Поврзани вести

Полни пет години од загинувањето на Бурак Каран, германскиот фудбалски талент кој што загина во борбите на Блискиот Исток како војник на ИСИС.

Каран, роден е во септември 1987 година во Вупертал, гратче помеѓу Келн и Дортмунд. Неговиот талент беше откриен уште од рана возраст и беше дел од младинските екипи на Баерн Леверкузен, по што му се отвори можноста да настапува за германската репрезентација У-16 и У-17, играјќи заедно со Кедира, боатенг и со мн други познати фудбалери.

Неговата кариера се промени на 19 годишна возраст кога доживеа тешка повреда и тогаш беше судниот момент кога се предаде на неговите верски верувања и на војната. На 20 годишна возраст се радикализираше и започна да испраќа лекови и храна во Сирија. На неговите роднини им кажал дека повеќе кариерата не го интересира, а еден ден одлучи и да замине за Сирија заедно со неговата сопруга и неговите две деца.

Стана дел од џихадистичките групи кои војуваа против силите на Асад, кога и во 2013 година загина во воздушните напади на сириските сили.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top