Гецај; Ако пропадне формирањето на Заедница на српски општини ќе има меѓународни санкции

Поврзани вести

Советникот на косовскиот премиер Бајрам Гецај изјави дека ќе има меѓународни последици и интеграциите во Европска унија ќе бидат многу тешки и за Приштина и за Белград ако не се формира Заедница на српски општини,

Гецај за приштинскиот весник „Коха“ наведе дека Владата на Косово ќе донесе декрет, кога ќе биде подготвен предлог-статут на Заедницата на српски општини.

– Заедница на српски општини не може да се формира додека Српска листа не се врати во косовските институции, посочи Гецај.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top