Македонија, Словенија и Црна Гора со заедничка кандидатура за организација на ЕП 2022 за ракометарки

Поврзани вести

По истекот на рокот за доставување на писма со интерес на 1 септември, Европската Ракометна Федерација (ЕХФ) ги објави сите пристигнати кандидатури за Европските првенства во сениорска конкуренција во 2022 и 2024 година.

Македонија испрати заедничка кандидатура со Словенија и Црна Гора за организација на Европското првенство во женска сениорска конкуренција во 2022 година, што ќе се игра во периодот од 4 до 20 ноември 2022 година.

Кандидатурата на Македонија, Словенија и Црна Гора е единствена за Првенството во 2022 година.

Во наредниот период ќе следуваат неколку фази за спроведување на кандидатурата, кои меѓу другото, содржат инспекција на одговорните лица од ЕХФ и евалуација на кандидатурата.

Конечната одлука за доделување на организацијата на Првенството ќе биде донесена на ЕХФ конгресот во Глазгов, Шкотска на 18 и 19 јуни 2018 година.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top