Одложен натпревар во шведското фудбалско првенство поради обид за местење резултат

Поврзани вести

Натпреварот Гетеборг – АИК од фудбалското првенство на Шведска е Гетеборг и АИК-одложено поради обид за местење на резултатот.

Тамошната фудбалска федерација објави дека на играч на АИК му е понудена одредена сума пари за да намести пораз на неговиот тим.

Челниците на шведската фудбалска федерација се сомневаат дека ова не е единствен дуел на кој се мести резултатот и нагласуваат дека не можат да гарантираат дека првенството е регуларно.

– Ова е сериозен удар за шведскиот фудбал. Никогаш нема да дозволиме тоа да се случи повторно. Се сомнева дека не е само овој натпревар во прашање, не можеме да гарантираме регуларност, рече генералниот секретар на Лигата на Хакан Сјостранд.

Во шведското првенство се одиграа само девет рунди од новото првенство и тоа предизвикува сомнеж дека не се во прашање спортски амбиции, туку нелегално обложување, па полицијата започна истрага за овој случај.

Натпреварот Гетеборг – АИК требаше да се игра денес од 18 часот.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top