Олимпијакос нов лидер во Евролигата

Поврзани вести

Кошаркарите на Олимпијакос по триумфот синоќа на гостувањето кај Милано со 87:86, со натпревар повеќе во однос на ЦСКА Москва, се искачија на првата позиција.

Грчката екипа во рамките на 9. коло ја постигна седмата победа, а најефикасен кај победникот беше Џамел Мек Лејн со 22 поена, додека кај Милано најефикасен беше Американецот со македонски пасош Џордан Теодор со 20 поени.

Победа на гости во ова коло постигна и Басконија на дуелот во Белград против Црвена Звезда со 85:81.

На другите три дуели победија домашните екипи: Жалгирис – Анадолу Ефес 91:83, Бамберг – Валенсија 83:82 и Барселона – Макаби 89:67.

Денеска се играат три натпревари од оваа рунда: Фенербахче – Химки, Панатинаикос – Реал Мадрид и Уникаха – ЦСКА Москва.

Олимпијакос е прв на табелата со скор 7-2 (победи-порази), пред ЦСКА Москва со 6-2, а потоа следуваат: Реал Мадрид, Фенербахче, Панатинаикос и Химки со скор 5-3.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top