Селенот е важен за човековиот организам

Поврзани вести

Селенот е важен минерал за нашиот организам, а дневната потреба од него е само 55 микрограми.

Тој е познат антиоксидант, и во комбинација со витамините Ц и Е, витаминот Б3 и глутатион, ги заштитува нашите клетки од штетното дејство на слободните радикали.

Одрдени истражувања покажаа дека селенот го намалува ризикот од канцерот на простата.

Исто така, позитивно влијае и на плодноста кај мажите и ја зголемува потенцијата.  Селенот го зајакнува имунитетот и ни помага да се избориме со стресот.

Некои истражувања покажаа дека може да помогне и во ублажувањето на симптомите на астма.

Доволниот внес на селен е важен за доброто расположение.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top