Северна Кореја потврди: Лансиравме ракета, ќе има уште

Поврзани вести

Северна Кореја потврди дека вчера лансираше ракета која ја прелетала Јапонија и ги погодила водите во Тихиот Океан, како што било и планирано.

Ракетата „Хвасонг-12“ со среден дострел, чие лансирање го надгледувал севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, го „пресече небото над островот Хокаидо и `ртот Еримо долж однапред одредена траекторија на летот и точно ги погоди водите во северниот Тихи Океан, извести севернокорејската новинска агенција КЦНА.

„Вежбата не влијаеше на безбедноста на соседните земји“, пренесува КЦНА, додавајќи дека севернокорејскиот лидер изразил „големо задоволство“.

– Ќе има уште лансирања на балистички ракети во кои Тихиот Океан ќе биде цел и во иднина, рекол Ким.

Ким Џонг-ун ја оквалификува ракетната проба како прв чекор во подготовките за воена операција предводена од Корејската народна војска во Тихиот Океан и вовед во запирањето на Гуам, што тој го опиша како истурена база за инвазија, објави ТАСС.

„Датумот на лансирање на ракетата намерно е одбран 29 август, во знак на одбележување на 107-годишнината од договорот меѓу Јапонија и Кореја од 1910 година, со кој Токио го колонизираше Корејскиот полуостров“, наведе КЦНА.

Според јужнокорејската војска, ракетата е истрелана од регион во близина на Пјонгјанг околу шест часот по локално време, летала околу 2.700 километри и достигнала висина од 550 километри.

Лансирањето на ракетата предизвика голема загриженост кај соседните земји, но и кој поголемиот дел од меѓународната заедница.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top