Трамп: Ако треба ќе ја затвориме Владата, но ќе го изградиме ѕидот кон Мексико

Поврзани вести

Ако треба ќе ја затвориме Владата, но ќе го изградиме ѕидот на границата со Мексико, изјави американскиот претседател Доналд Трамп на митингот во конгресниот центар во Феникс, во државата Аризона.

За време на неговиот говор пред центарот се собрале неколку илјади демонстранти кои полицијата ги растера со димни бомби и солзвац, откако тие почнале да фрлаат со камења и шишиња кон безбедносните сили. На протестот дошло до судир меѓу демонстранти и приврзаници на Трамп.

Градоначалникот на Феникс, Грег Стантон побарал од американскиот претседател да го одложи политичкиот митинг, со цел да се смири ситуацијата по случувањата во Шарлотсвил.

Трамп повторно ги нападна медиумите, додавајќи дека „е време да се откријат лагите на измамничките медиуми, чија улога е да поттикнуваат насилство“.

Во конгресниот центар не присуствуваа двајцата сенатори од Аризона – Џон Мекејн и Џеф Флејк. Гувернерот републиканец Даг Дјуси го пречека Трамп на аеродромот, но не се појави на митингот.

Ова е прва посета на Трамп во Аризона откако ја презеде претседателската функција.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top