Трамп: Сите опции за одговор на Северна Кореја се на маса

Поврзани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска, по лансирањето на балистичка ракета над Јапонија, изјави дека сите опции за одговор на Северна Кореја се на маса.

– Светот ја прими последната порака од Северна Кореја јасно и гласно: тој режим покажа презир кон соседите, кон сите членки на Обединети нации и кон минимум стандардите за прифатливо меѓународно однесување, истакна Трамп.

Тој додаде дека заканите и дестабилизаричките акции само ја зголемуваат изолацијата на севернокорејскиот режим во регионот и меѓу сите држави во светот.

– Сите опции се на маса, посочи Трамп.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top