Трамп: Верувам дека има решение за кризата со Северна Кореја

Поврзани вести

Американскиот претседател Доналд Трамп на средбата со кинескиот претседател Си Џинпинг изрази увереност дека има решение на кризата со Северна Кореја.

– Верувам, како и Вие, дека има решение за тоа, му порача Трамп на Си, имајќи ја предвид Северна Кореја.

САД и Кина заедно можат да ги решат светските проблеми „за многу, многу идни години“.

– Верувам дека можеме да ги решиме повеќето од нив, а веројатно и сите, додаде тој.

Доналд Трамп Кина

Си на Трамп му порача дека соработката меѓу двете земји е единствен правилен избор и оти однoсите меѓу Кина и САД навлегле во нова историска почетка точка.

– Сметаме дека кинеско-американските односи се важни за благосостојбата на народите на двете земји, како и за мирот, просперитетот и стабилноста на светот, изјави кинескиот претседател.

Тој додаде дека Кина сака да работи со САД за Северна Кореја, Авганистан и за други меѓународни проблеми.

Доналд Трамп Кина

Двајцата претседатели во Пекинг потпишаа и повеќе трговски договори во вредност од 253,4 милијарди долари. Потпишани се договори од областа на енергетиката, производство на автомобили, аеронаутика, прехранбената индустрија и електроника.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top