Турција започна да работи на изградба на трета нуклеарка

Поврзани вести

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција сака што е можно побрзо да започне со изградба на планираната втора нуклеарна централа во Синоп на црноморското крајбрежје, а веќе започнала и со работа на проектот за планираната трета нуклеарка.

Ердоган за време на Светскиот нафтен конгрес во Истанбул истакна дека Турција е подготвена да разгледа нови проекти, вклучувајќи и системи за дистрибуција на гас во источниот дел на Средоземно Море и во Ирак.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top