Украина ја повика Македонија да го признае Холодомор како геноцид на украинскиот народ

Поврзани вести

Прес-службата на Министерството за надворешни работи објави соопштение во врска со посетата на министерот за надворешни работи, Павло Климкин, во Македонија. “Климкин побара Талат Џафери да го разгледа признавањето на Поморот од гладта на 1932-1933 година како геноцид на украинскиот народ”, се вели во соопштението.

На состанокот со претседателот на Собранието на Македонија, Талат Џафери, партиите разговараа за прашањата на меѓупарламентарната соработка помеѓу Врховната Рада и македонскиот парламент.

Климкин се сретна и со Украинското здружение на Леси Украинка во Република Македонија и положи цвеќе на споменикот на Тарас Шевченко.

Во февруари, за време на состанокот со шефот на австрискиот национален совет (парламент), Волфганг Соботка, претседателот на Украина Петро Порошенко, исто така, ја повика Австрија да го признае Холодомор како геноцид.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top