ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе се бори со сите деловнички можности против неуставниот закон за двојазичност

Поврзани вести

Денес на прес конфереснција на Илија Димовски заедно со останатите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ најавија дека ќе се спротистават на неуставниот закон за двојазичност ккао и на кршењето на сите процедури од страна на Талат Џафери по однос на овој закон.

-Дозволете ми да најавам дека ќе ги користиме сите возможни уставни, правни, законски и деловнички можности за да се спротиставиме на носење закон кој што нема да донесе ништо добро за Република Македонија туку ќе воспостави двоен правен систем, двојно општество, двојна јазична федерација, рече Димовски.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top