За независност гласаа 90 отсто од Каталонците

Поврзани вести

Владата на Каталонија објави ноќеска дека 90 отсто од гласовите на вчерашниот референдум за независност се – за независност.

Портпаролот на Влдата, Жорди Турул изјави дека во референдумот учествувале 2,26 милиони луѓе и 2,02 милииона гласале за независност. На референдумското изјаснување учествувале околу 42,3 отсто од вкупно 5,43 милиони избирачи во Каталонија.

На Твитер профилот на Владата на Каталонија е објавено дека од 2.262,424 ливчиња, кои не биле запленети од шпанската Влада, вкупно 2.020,144 биле за независност, со 176.566 гласови „против“, 45.586 празни и 20.129 неважечки ливчиња.

– Тоа е победата за демократијата и луѓето кои ја заштитија на мирен начин, истакна Турул.

Министерот за надворешни работи на Каталонија Раул Ромева и порача на Европската унија: Европа мора да избере меѓу срам и достоинство. Очекуваме одговор.

#Коментари

Останати вести од оваа рубрика:

[fbcomments]
Back To Top