Кошаркарите на Франција ја поразија дрим екипатат на САД во првиот натпревар од нивната група на ОИ во Токио со 83:76.

Американците во чиј тим се наоѓа и Кервин Дуран почнаа прилично лесно, водеа на полувремето со 8 поени разлика, и тоа  емомнетото кога веројатно помислија дека доволно е што ќе протрчаат по теренот за да ја победат француската екипа, исто така составена од НБА играчи.

Но, во третатта четвртина, Французите остварија резултат од 20:11, Американците во чевтртата четвртина направија предврт и поведоа. Се чинеше дека рутински ќе го доведат натпреварот до крајот, но се чини дека токму таа арогантност им доенсе пораз. Французите побеидја иво четвртата четвртина, овој пат со 21:20, за конечни 83:76.

Ова е прв пораз на САД по 2004 година на интернационалните натпревари. Тој не менува ништо бидејќи во групата во која се наоѓаат и Чешка и Иран, Американците лесно ќе поминат понатаму, но уште на почетокот добија добар шамар.