Категорија: Економија

Мицкоски го покани Битиќи утре на средба во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ

БЕКТЕШИ: Ниту Македонија ќе купува гас од Србија, ниту таа струја од нас, туку ќе правиме трампа – Србија ќе дава гас, а ќе добива струја

ФОН ДЕР ЛАЈЕН: Бугарија почнува нова ера, ЕУ може да се ослободи од руската енергетска зависност, ќе направиме силна Енергетска унија

МЕЛНИЧАРИТЕ „МЕСАТ“ НОВА ЦЕНА: Лебот, брашното и печивата ќе поскапат за најмалку 10 отсто поради скапата електрична енергија

ФРЛАЊЕ ЕНЕРГИЈА ВО ВОДА ВО ЕНЕРГЕТСКА КРИЗА: Од гасоводот Северен тек истече гас еднакво на тримесечните потреби на Данска

СВЕТСКА БАНКА: Уште 530 милиони долари за Украина, со што вкупната помош од СБ за таа земја ќе достигне 13 милијарди долари

ВЛАДАТА НА АЛБАНИЈА СЕ ПРЕДОМИСЛИ: Нема да плаќаат поскапа струја домаќинствата што зимава ќе трошат повеќе електрична енергија

ТУРЦИЈА СЕ ПОДГОТВИ ЗА ЗИМА: Подземните складишта се 100 отсто полни со гас, нема проблеми со испораките која главно е од Русија 

БЕКТЕШИ: Сите ние како граѓани ќе се обидеме да штедиме струја, чија цена е висока поради воената агресија од Русија врз Украина

СОБРАНИЕ: Власта доби гласови и од опозицијата и едногласно прогласи кризна состојба, сега останува до април да ја решава