Пилотот на тимот на Рено, Даниел Рикиардо, зборувајќи за Гран при на Италија, рече дека пицата му помогна да го заземе четвртото место.

– Од деновите на Канада, немавме таква брзина. Сигурен сум дека денес навистина бев четвртиот најбрз болид. Ова е навистина уникатна патека каде што „downforce“ е најмалку важно и можете да ги користите најмалите крилја. Во исто време, автомобилот сè уште има одличен баланс. Благодарност до целиот тим и особено момците од Вири кои прават мотори за нас. Што се однесува до мене, јас имам своја тајна: од среда навечер јадев пица секој ден. Ова е солиден оброк, и му помогна на автомобилот да застане посилно на патеката. Вкупно шест пици – и еве јас сум на четвртото место! Жално е што не бев на подиумот и не успеа да пијам шампањ. Иако нашите механичари дефинитивно заслужуваа големо шише вечерта, изјави Рикиардо.

На првите три позиции во Монца се пласираа Шарл Леклер од Ферари, Валтери Ботас и Луис Хамилтон од Мерцедес