Вчера се одиграа повеќето од натпреварите од втората прелиминарна рунда од Лигата Европа.

Во натпреварите немаше големи изненадувања, а речиси сите фаворити во оваа фаза на натпреварувањето забележаа победи.

Еспањол победи со 4:0 против Стјарнан, Торино триумфираше со 3:0 над Дебрецен, додека Ајнтрахт (Франкфурт) победи со 2: 1 како Флора (Талин).

Од македонските екипи свој настап во вторникот имаше тетовска Шкендија, која загуби на домашен терен од Дуделанж со 1:2.

Резултати во Лига Европа во четвртокот:

Пјуник – Јаблонец 2:1
Вентспилс – Гзира Јунајтед 4:0
Габала – Динамо (Тбилиси) 0:2
Партизани (Тирана) – Шериф (Тираспол) 0:1
АЕК (Ларнака) – Левски 3:0
Утрехт – Зрињски (Мостар) 1:1
Чихура – Абердин 1:1
Хонвед – Университатја (Крајова) 0:0
Алашкерт – ФКСБ 0:3
Молде – Чукарички 0:0
Млада (Болеслав) – Ордабади 1:1
Легија (Гдањск) – Брондби 2:1
Флора (Талин) – Ајнтрахт (Франкфурт) 1:2
Малатија – Олимпија (Љубљана) 2:2
Арсенал (Тула) – Нефчи (Баку) 0:1
Шахтјор (Солигорск) – Есберг 2:0
Хаугесунд – Штурм (Грац) 2:0
Апоел (Бир Шева) – Кајрат (Алмати) 2:0
ЦСКА Софија – Осиек 1:0
Конас Ки – Партизан (Белград) 0:1
Локомотив (Пловдив) – Спартак (Тарнава) 2:0
МОЛ Фехервар – Вадуз 1:0
Пјаст (Гливице) – Рига 3:2
Норкопинг – Лиепаја 2:0
Луцерн – Клаусвик 1:0
Дунајска Стреда – Атромитос 1:2
АЗАлкмар – Хекен 0:0
Арис (Солун) – АЕЛ (Лимасол) 0: 0
Гент – Виторул 6:3
Јунес Еш – Виторија (Гимараеш) 0: 1
Стразбур – Макаби (Хаифа) 3: 1
Домжале – Малме 2:2
Ренџерс – Напредак 2:0
Будуќност – Зарја (Луганск) 1: 3
Вулверхемптон – Крусејдерс 2: 0
Шамрок Роверс – Аполон (Лимасол) 2: 1
Еспањол – Стјарнан 4: 0
Валур – Лудогорец 1: 1
Легија (Варшава) – КуПС 1: 0
Торино – Дебрецен 3: 0

од средата:
Слован Братислава – Фероникели 2: 1

од вторникот:
Арарат-Ерменија – Линколн Ред Импс 2-0
Торсхаван – Линфилд 2:2
Шкендија – Дуделанж 1: 2
ФК Санта Колома – Астана 0:0
Тре Пене – Судува 0: 5.