Кошаркарската репрезентацијата на Србија  по едно продолжение од пет минути успеа да ја совлада селекцијата на Австралија со 95-90, обезбедувајќи пласман во полуфиналето на Олимписките Игри.

Србите во втората четвртина заостануваше дури 24 поени зад Австралија, но го најдоа ритамот и целосно се вратија во натпреварот.

Милс погоди на неполни две секунди до крајот и го внесе натпреварот во продолжение. Таму Јокиќ одигра симултанка под двата коша и ги донесе Србите во позиција да играат за медал.

Најефикасен во победничкиот состав беше кошаркарот на Србија, Никола Јокиќ, со 21 поен, 14 скокови и 8 асистенции, додека кај Австралија најдобри беа Пети Милс со 26 поени, а Џош Гиди постигна еден помалку.

Противник на Србија во полуфиналето ќе биде поуспешниот од последното четвртфинале меѓу Бразил и Соединетите Американски Држави.