Ознака: економија
Свет 09:20

МАКРОН: Потребна ни е воена економија, Украина да биде снабдена со оружје за да се одбие руската инвазија и за нашата одбрана

СВЕТСКИ БЕРЗИ: Скок на цената на нафтата, пад на цената на златото и пченицата

Свет 13:24

ЏО БАЈДЕН: Големото враќање на САД продолжува, мојата визија е иднина во која ќе градиме економија од долу нагоре

НАМАЛЕН БДП: Јапонија падна во рецесија и ја загуби позицијата трета по големина светска економија, која сега ја презеде Германија

ММФ: Економија на Русија е на позитивен пат на раст и се се покажа дека растот е посилен отколку што очекувавме

НАМАЛЕНИ ПРОГНОЗИ ЗА РАСТ НА БДП ВО ЕУ: За следната година ЕК предвидува раст од 1,3 отсто, а во Еврозоната 1,2 проценти

СВЕТСКА БАНКА: Македонија со убедливо најнизок раст на БДП од само 1,8 отсто, двојно понизок од Црна Гора, Косово и Албанија

ПУТИН: Руската економија се избори со санкциите од Запад и целосно закрепна, а БДП го достигна нивото од 2021 година

Свет 12:48

ГУТЕРЕШ: Постои реална опасност од фрагментација – голем дефект на светските економски и финансиски системи

ОЕЦД: Економиите во Европа ќе претрпат најтешки последици и се најпогодени од војната во Украина