Ознака: грип

ФИЛИПЧЕ ЗА ГРИПОТ ОД КОЈ ПОЧИНАА 11 ЛИЦА: Уште двајца заболени се во критична состојба

ИЈЗ: Во Македонија од грип починаа 8 лица меѓу кои 12-годишно девојче и 26-годишна жена

Грип во регионот: Во Грција починаа 91 лице

КЛИНИКА ЗА ДЕТСКИ БОЛЕСТИ: Од грип во Скопје почина 12- годишно девојче

ИЈЗ: Прв смртен случај од грип во Македонија, регистрирани 3.209 заболени

Романија: Од грип оваа сезона починаа 158 лица

Епидемија во Косово: Четири смрттни случаи од свински грип

ИЈЗ: Бројот на заболени од грип зголемен за 31 отсто, регистрирани 2.943 случаи

ЕПИДЕМИЈА НА БАЛКАНОТ: Од грип најмногу 36 починати во БиХ, во Србија 19, Црна Гора 6, а во Македонија две лица и 40.000 вакцинирани

Министерство за здравство: Будно следиме и подготвени сме за евентуално ширење на грипот