Ознака: олимпијада

УСПЕХ НА МАКЕДОНЦИТЕ НА НАТПРЕВАР ВО ЈАПОНИЈА: Златен, сребрен и два бронзени медали на математичката олимпијада во Чиба

ЕВРОПСКА ОЛИМПИЈАДА ЗА ДЕВОЈКИ: Скопјанката Софија Велковска освои сребрен медал за тимот информатичарки на Македонија во Анталија

МАКЕДОНСКИ ТАЛЕНТИ: Сребрен медал за „малиот Питагора“ Дамјан Давков од Штип на Европската олимпијада во информатика

ОЛИМПИЈАДА ПО ИНФОРМАТИКА: Македонскиот тим освои еден сребрен и два бронзени медали во Индонезија 

Свет 11:58

Шаховска Олимпијада во Индија: Двоен пораз на македонските селекции од Норвешка и од Словенија

Спорт 12:38

Шаховска Олимпијада: Два порази на македонските селекции

Спорт 12:19

Шаховска Олимпијада: Максимални порази на македонските селекции во второто коло во Ченај

Спорт 15:17

ФИДЕ: Русија остана без организација на шаховската Олимпијада

Спорт 12:20

Ноа Хофман: Олимпијците на САД нека молчат за политичките теми додека се во Кина, нека критикуваат кога ќе се вратат дома

Свет 12:31

Генералниот секретар на ОН нема да ја бојкотира Олимпијадата, најави присуство во Пекинг