Ознака: претседател
Свет 14:12

ПУТИН МУ ЧЕСТИТА НА ПЕЗЕШКИЈАН: Русија и Иран, двете земји со санкции од Западот, развиваат пријателски и добрососедски односи

Свет 12:21

НОВ МАНДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Парламентот на ЈАР повторно го избра Сирил Рамафоса за шеф на Јужноафриканската Република

КАБИНЕТ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ: Со највисоки државни и воени почести Силјановска ја презеде функцијата од Пендаровски

ОФИЦИЈАЛНО ОД ДЕНЕСКА: Гордана Силјановска – Давкова е првата жена претседател во историјата на Република Македонија

ИНАУГУРАЦИЈА ДО 12 МАЈ: Силјановска е нов претседател на Македонија, Пендаровски за неколку дена се сели од Вила Водно

ЗАДУТРЕ ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛ: Ако биде исполнет цензусот на 12 мај инаугурација на Силјановска Давкова или Пендаровски

ИЗБОР НА ПРЕТСЕДАТЕЛ ПО 7 ПАТ: Функцијата шеф на државата до два мандата досега ја извршувале само Киро Глигоров и Ѓорге Иванов

Свет 11:49

ПЕЛЕГРИНИ ПОБЕДНИК НА ИЗБОРИТЕ: Ќе бидам претседател на Словачка која ќе биде на страната на мирот, а не на страната на војната

Свет 12:01

ИЗБОРИ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ НА СЛОВАЧКА: Во втор круг одат бившиот министер Иван Корчок и бившиот премиер Петер Пелегрини

СИТЕ 7 КАНДИДАТИ ЗА ВИЛА ВОДНО: Во ДИК се пријавени 4, а до полноќ кога истекува рокот се очекуваат уште 3 кандидатури