Ознака: референдум

КОЛУМНА НА АНТИЌ: Европски референдум за Европа

ТУРЦИЈА: Македонија ја признавме под уставното име и ја поддржуваме за членство во ЕУ и НАТО

ЦДУ/ЦСУ: Жалиме што само околу 37 отсто гласаа за Северна Македонија, а цензусот е 50 проценти

ДВОЈНИТЕ СТАНДАРДИ НА ЕУ: Референдумот во Македонија успешен со 36,9 отсто, а неуспешен беше лани во Каталонија со 43,03 отсто

ИВАНОВ: Не ја потценувајте суверената волја на македонскиот народ, референдумот не успеа

Бејли: Лидерите сериозно да ја земат предвид бројката од 660 илјади гласови

ДИК: Референдумот за Северна е неуспешен, а Талат Џафери не гласал оти менувал адреси

Тирана за референдумот: И Албанија навива за Македонија побргу да стане Северна

ДИК: Од 1.806.336 избирачи на референдумот гласале 666.743 граѓани или 36,91 отсто

(видео) ПРОЦЕНТИ ПРЕД РЕФЕРЕНДУМОТ: Заев беше многу поголем оптимист од Амди Бајрам