Ознака: спц

СПЦ ПОТВРДИ: Задутре во црквата Св. Сава во Белград поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан со г.г. Порфириј ќе одржат литургија за помирување

СРПСКИ МЕДИУМИ: На 15 мај Соборот на СПЦ можеби ќе одобри канонско единство со МПЦ, но неизвесно дали тоа ќе значи и афтокефалност

Свет 13:31

Абазовиќ: Без проблеми би го потпишал Темелниот договор со СПЦ доколку е усогласен со Уставот на Црна Гора

ВЛАДИКАТА ИРИНЕЈ БАЧКИ: Веќе нема судско полициско насилство врз Јован Вранишковски и треба да продолжи дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

ПОРФИРИЈ: Суштински ми е важно да се надмине расколот со Македонската црква

Свет 15:35

СПЦ ДЕМАНТИРА: Патријархот Иринеј е жив, предвреме го умреа во лажни вести

ВЕЧЕРЊЕ НОВОСТИ: Дачиќ против „скратени патишта“ за признавање на МПЦ, а за СПЦ единствена црква е ПОА на Јован Вранишковски

Свет 11:13

СПЦ: Ќе ја почитуваме забраната за литии во Црна Гора

СОБОР НА СПЦ: Во С. Македонија во моментов нема прогон на архиепископот Јован, но над глава му виси Дамоклов меч

Свет 09:36

Србија допрва ќе се бори за статусот на СПЦ на Косово