Ознака: судии

СОБРАНИЕ: По скратена постапка измени на Законот за Академија за судии и обвинители, да полагаат и на хартија ако не може електронски

КРИВО СЕДИ, ПРАВО СУДИ: Заклетва дадоа новите судии Гајдова, Ристевска, Димишкова, Шабани, Шопов, Ангелова, Донева и Сулејмани

МИЛОШОСКИ: Власта ќе мафта со европско знаменце за смена на законот и за избор на 130 однапред избрани судии и обвинители

СУДСКИ СОВЕТ: Денеска избор на 8 нови судии од 59 кандидати, постапката е почната од јуни и ќе биде прв избор според новиот закон

СУДСКИ СОВЕТ: Назначени се 6 нови судии во скопските Граѓански и Кривичен суд од Академијата за судии и јавни обвинители

Спорт 14:03

РАКОМЕТ: Македонките Карбеска и Илиева ќе судат на дуелот меѓу Сторхамар и Оденсе што се игра вечерва во Лига на шампионите

Спорт 13:59

ЕВРОПСКА РАКОМЕТНА ФЕДЕРАЦИЈА: Македонските судии Николов и Начевски ќе го судат првиот осминафинален натпревар во ЛШ

ПО АБАЗИ И БЕСА АДЕМИ ВО АКАДЕМИЈАТА: Свекрвата можеби ќе одлучува дали нејзината снаа ќе оди во судии или во јавни обвинители

Свет 12:57

Вкупно 55 белгиски судии и обвинители доброволно ќе одлежат 2 дена в затвор за да го искусат животот на осудениците

ВЛАСТА НЕ УСПЕА ДА ГИ ЗАДРЖИ НА РАБОТА: 42 судии и 10 јавни обвинители, со исполнети услови, и над 62 или 64 г. од денеска се во пензија