Ознака: тајван
Свет 11:00

Бербок не ја исклучи можноста за германска фрегата во Тајванскиот теснец

Свет 09:55

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН: Потрес со јачина од 4,9 степени, тлото не престана да се тресе по минатонеделниот од 7,4 степени според Рихтер

Свет 11:55

(видео) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН: 7 лица загинаа, а најмалку 736 се повредени по потресот од 7,2 степени од кој се урнаа згради

Свет 10:14

ПЕНТАГОН: Стејт департмент на САД одобри продажба на воена опрема вредна околу 75 милиони долари на Тајван

Свет 09:44

МО НА ТАЈВАН: Регистриравме шест кинески балони кои вчера летаа над Тајванскиот Теснец, од кои еден прелета и над островот

Свет 09:53

МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА НА ТАЈВАН: Во последните 24 часа се регистрирани 5 кинески воени бродови и 24 авиони околу островот

Свет 10:41

ТАЈВАН: Австралиски воен брод, чие име не се наведува, вчера влегол и пловел низ Тајванскиот теснец во јужен правец

Свет 09:20

МО НА ТАЈВАН: Во близина на островот се регистрирани 7 кинески бродови и 43 авиони од кои 37 ја минале демаркационата линија

Свет 12:14

ТАЈВАНСКО МО: За 24 часа 20 кинески авиони влегоа во нашата зона, утринава беа откриени 32 авиони и 9 бродови на војската од Кина

Свет 12:57

ТАЈВАН: Во изминатите 24 часа 25 кинески воени авиони ја минале средната линија на Тајванскиот теснец, соопшти Министерството за одбрана