Ознака: земјотрес

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Потрес со јачина од 1,9 степени според Рихтер е регистриран ноќеска во 01:39 часот во Скопје

Свет 10:48

Земјотрес од 4,3 степени според Рихтер во централна Хрватска

Свет 13:26

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ЈАПОНИЈА: Потрес со јачина од 6,9 степени според Рихтеровата скала ги погоди островите Огасавара

Свет 09:55

НОВ ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН: Потрес со јачина од 4,9 степени, тлото не престана да се тресе по минатонеделниот од 7,4 степени според Рихтер

Свет 11:55

(видео) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ТАЈВАН: 7 лица загинаа, а најмалку 736 се повредени по потресот од 7,2 степени од кој се урнаа згради

Свет 12:00

Земјотрес во Грција со јачина од 5,7 степени

Свет 11:56

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ИНДОНЕЗИЈА: Потрес од 6,1 степени според Рихтер, нема опасност од цунами ниту информации за штети и жртви

Свет 07:42

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ЦРНА ГОРА: Потресот со јачина од 5,3 степени според Рихтеровата скала утрово е почувствуван и во Скопје

ЗЕМЈОТРЕС ВО МАКЕДОНИЈА: Потресот со јачина од 2,1 степен бил на 15 километри североисточно од струшко Делогожда

ЗЕМЈОТРЕС ВО АЛБАНИЈА: Потресот од 3,2 степени според Рихтерoвата скала ноќеска е почувствуван и во делови од југозападна Македонија