Ознака: земјотреси
Свет 09:42

СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ХРВАТСКА: Најсилниот беше последниот утринава, со јачина од 3,8 степени по Рихтеровата скала

Свет 09:42

ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ИТАЛИЈА: Лани имало потрес на секој половина час, вкупно се регистриани 16.307, а најсилниот бил 5,2 степени

Свет 09:18

ДВА ЗЕМЈОТРЕСА УТРОВО ВО СРБИЈА: Потреси со јачина од 4,1 и 2,4 степени според Рихтеровата скала во Петровац на Млава

Свет 10:10

СЗО: Жени и деца се две третини од најмалку 2.400 луѓе кои загинаа, а повеќе од 2.000 се повредени во земјотресите во Авганистан

Свет 12:03

КАТАСТРОФАЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО АВГАНИСТАН: Загинаа 2.000 луѓе при неколкуте вчерашни силни потреси во западниот дел од земјата

Свет 10:59

СЕРИЈА ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ЈАПОНИЈА: Проценка на штетата предизвикана од силниот земјотрес во кој едно лице загина, а 29 се повредени

Свет 14:37

ПОТРЕСИТЕ ВО ТУРЦИЈА БЕЗ ПРЕКИН: Земјотреси со интензитет од над 4 степени денеска во Адјаман, Адана и Хатај

ШЕШОВ ЗА ЗЕМЈОТРЕСИТЕ: Зградите што се градени со дозвола се сеизмички сигурни, слаба алка се дивоградбите и доградбите

Свет 13:29

БАЛКАНОТ СЕ ТРЕСЕ ОД ЗЕМЈОТРЕСИ: Серија од потреси во Албанија со епицентар кај Тирана и еден во Хрватска во близина на Загреб

Свет 09:31

УТРОВО ТРИ ЗЕМЈОТРЕСИ ВО ГРЦИЈА ВО ЕДЕН ЧАС: Од 6.30 до 7.30 часот регистрирани потреси од 4,7, 4,1 и 4,2 степени според Рихтер