Д-р Роберт МАЛОУН

Многумина во Германија сега се плашат да го веат германското знаме, од страв дека ќе бидат означени како „националисти“ и ќе бидат нападнати со „сите оружја“ и од сите страни „Поради стравот да биде етикетирана како нацистичка, тековната владејачка германска влада оди понатаму по темниот пат на цензурата и, уште полошо, се движи кон целосна забрана на политичките лидери на Партијата АФД (Сојуз за Германија) како и самата партија АФД. За да се обезбеди контекст, централно-десничарската популистичка партија АФД води во тековните германски анкети пред претстојните избори за пратеници в Европарламентот.

Елитите не сакаат луѓето всушност да имаат демократски избран претставник во Европската Унија или германската влада. Германските елити сакаат да ги изберат достапните лидери за кои на луѓето им е дозволено да гласаат. Тоа не е демократија. Тоа е форма на тоталитарна олигархија, која е зависна од различни „јавно-приватни партнерства“ кои вклучуваат многу големи и често транснационални корпорации. Една верзија на модерниот корпоратизам.

Еден неодамнешен пример:

Дебатата за можна забрана на екстремно десничарската Алтернатива за Германија (AfD) никогаш навистина не исчезна, но повторно станува се погласна. Тоа е затоа што Вишиот управен суд во Минстер (OVG) во понеделникот ја отфрли жалбата на партијата против нејзината класификација од страна на Федералната канцеларија за заштита на Уставот (BfV) како осомничен десничарски екстремистички случај. Сојузната служба за заштита на Уставот е домашната разузнавачка служба.

Во вторникот, судот пресуди против лидерот на Тирингија на АфД, Бјорн Хоке, за наводно користење слоган од паравоеното крило на нацистичката партија, Сторм војници (Sturmabteilung). Дипломираниот историчар и поранешен професор по историја негира дека го знае потеклото на забранетиот слоган „Alles für Deutschland“ (Сè за Германија).

Хоке беше казнет со 13.000 евра (14.060 американски долари) што треба да оди во програма за борба против екстремизмот.

Во својата завршна изјава, Хоке се пожали на далекусежните ограничувања на слободата на мислење во Германија. Имам чувство дека сум политички прогонет човек“, рече тој.

Хоке е главен кандидат за државните избори во Тирингија подоцна оваа година и води во анкетите.

Една од дефинирачките карактеристики на фашизмот е тоа што се противи на демократска влада.

Во демократските држави, луѓето мора да можат да гласаат за кого сакаат. Вака функционира. Кога тие можат да гласаат само за подгрупа од изборите за кои сакаат да гласаат, ова веќе не е демократија.

Во уште еден застрашувачки потег, партијата АФД сега е јавно осомничена за „екстремизам“ од германските судови.

Екстремно десничарската партија Алтернатива за Германија (АфД) официјално е осомничена за екстремизам, одлучи германскиот суд.

Потегот, кој ја потврдува пресудата од понискиот суд што ја оспори партијата, значи дека разузнавачките служби можат да продолжат да ги следат активностите и комуникациите на АфД.

Во поврзаните вести, военото раководство во Германија размислува за повторно воведување на воениот рок. Се разбира, се работи за Украина…

Министерот за одбрана Борис Писториус изјави минатата недела пред публиката на Универзитетот Џон Хопкинс во САД, нарекувајќи ја „грешка“ одлуката на поранешната канцеларка Ангела Меркел да го прекине воениот рок.

„Времињата се сменија“, рече тој…

Тимот на Писториус помина неколку недели подготвувајќи предлози за тоа како може да функционира таков систем, а официјалните лица велат дека тој планира да започне јавна дебата на оваа тема пред летниот парламентарен одмор.

Прашањето е зошто германското воено раководство патува во САД за да разговара за ова? Може да се шпекулира дека ова има целосна смисла ако се верува дека САД всушност можеби стојат зад воената стратегија на Германија. Но, тоа може да биде теорија на заговор, па најдобро е да не одите таму…

Но, не толку брзо. Дали Германија е ништо повеќе од држава клиент на САД? Така мислеше новинарот Удо Улфкот.

Кој беше Удо Улфкот?

Удо Улфкот (1960 – 2017) беше германски новинар и политиколог, познат како експерт за безбедносни и разузнавачки служби, како и критичар на исламот.

Тој беше уредник на еден од главните дневни весници во Германија, Франкфуртер алгемајне цајтунг (ФАЗ) многу, многу години.

Потоа продолжи со пишување на голем број книги за дослухот меѓу американската ЦИА и германското разузнавање, неговите искуства како соработник, како и за растечката закана од исламизмот во Европа.

Улфкот извесно време беше уредник на познатиот германски дневен весник Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), каде што од прва рака беше убеден дека ЦИА и германската разузнавачка служба БНД поткупуваат новинари да пишуваат антируски и крајно прозападни и простатии за НАТО.

Во својата книга „Новинари на изнајмување“ („Gekaufte Journalisten“ на германски), Улфкот детално објасни како функционира пропагандната кампања на САД и НАТО.

Потоа изјави дека под негово име објавувал текстови напишани од агенти на различни разузнавачки служби, вклучително и Централната Разузнавачка агенција (ЦИА).

Пред неговата смрт, Улфкот даде интервју за руската телевизија РТ, во кое изјави дека „многу се плаши од нова војна во Европа и дека германските и американските медиуми сакаат да ја турнат Европа во војна и да предизвикаат војна на руска територија“.

„Гледајќи како германските и американските медиуми носат војна во Европа, јас зборувам за да кажам дека она што го правев во минатото, манипулирав со луѓе, учествував во антируска пропаганда е погрешно. Војната со Русија е точка од која нема враќање. Тоа што го прават моите колеги е погрешно, затоа што многу се плашам од нова војна во Европа, секогаш има луѓе кои се залагаат за неа. Ние новинарите ги изневеривме нашите читатели, само за да ја туркаме војната, веќе ми е доста од оваа пропаганда. во тоа време.

Тој тврдеше дека ЦИА толку многу ги корумпирала новинарите и големите вести што тоа станало рутинска работа, прифатена и широко распространета во западните медиуми и дека новинарите кои не се придржувале до неа не можат да добијат работа или нивните кариери биле прекинати. Книгата сè уште не е достапна на англиски јазик, но во неа, поранешниот уредник на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ тврди дека бил дел од програма во која ЦИА ангажирала американски и европски новинари да подметнуваат лажни приказни во мејнстрим медиумите за да продолжи агенда за дезинформации. Улфкот тврдеше дека соработувал со ЦИА и германското надворешно разузнавање за да ги спинува вестите „на начин што бил позитивен за Соединетите Држави и лош за нивните противници“.

Германскиот новинар не се обидел да прикрие дека примал мито од ЦИА во текот на неговата кариера и дека ќе ја изгуби работата доколку не го почитува. „Ми ги платија сите трошоци и ме запознаа со Американци кои би сакал да ги запознаам“, изјави Улфкот, наведувајќи дека станал почесен граѓанин на државата Оклахома бидејќи пишувал проамерикански написи и имал поддршка од ЦИА. Тој исто така во една прилика рече:

„Преживеав три срцеви удари, веќе немам деца на кои им е потребна мојата поддршка, а од ден на ден ги гледам Американците на вестите како ја поттикнуваат следната војна. Овој пат се случува во Украина против Русија, но играта е исто“.

Ова интервју е од 2017 година, непосредно пред неговата смрт.

Кога бевме во Романија минатата недела, имаше двајца млади германски господа од партијата АФД. За нив беше критично важно да не бидат идентификувани како такви, бидејќи се плашеа дека ќе бидат уапсени при повторното влегување во Германија затоа што се декларираат како членови на АФД.

Луѓето во партијата АФД се исплашени од германската влада. Се плашат да не бидат уапсени. Тие се заплашени да молчат. Демократиите не функционираат така. Така функционираат авторитарните режими…

…Околу триесет од најголемите германски компании се здружија за да се „мешаат“ во изборните кампањи. Роланд Буш, извршен директор на Сименс, се закани дека „го загрозуваат она што ние го изградивме“. Компаниите пишуваат заканувачки писма до нивните вкупно 1,7 милиони вработени за да им кажат како треба да гласаат, па дури и им се закануваат.

Триесет од најголемите деловни конзорциуми во земјата ги здружија силите за кампања и подигање на свеста, барем меѓу нивните 1,7 милиони вработени, против популистичките движења.

Подемот на крајната десница доведе до нешто претходно незамисливо во Германија: дека корпоративното мешање во изборните кампањи сега изгледа разумно. Извршните директори на Дојче банк, Дојче Бан (јавната железничка компанија) и Сименс им се придружија на првите луѓе на другите големи компании во заземањето став против екстремизмот, популизмот и расизмот и предупредувајќи за последиците што тоа може да ги има за Германија како деловна дестинација откако бевме сведоци на преминување на некои црвени линии како што е терминот „повторна емиграција“…

Деловниот сојуз вклучува многу фирми од DAX, германскиот берзански индекс, како што се Bayer, Volkswagen, Eon, BMW, Allianz, Mercedes и BASF, меѓу другите. Германската конфедерација на синдикати (DGB) и Федерацијата на германските индустрии (BDI), исто така, се приклучија на иницијативата, чија цел е да се вклучи во дијалог со вработените преку внатрешни рунди за дискусија, работилници, видео пораки и информативни настани.

Во април, Рајнхолд Вирт, претприемач од богатата покраина Баден-Виртемберг, напиша лично писмо до своите вработени во кое ги предупреди да не гласаат за популисти, експлицитно споменувајќи ја AfD.

Помеѓу судските битки, наводите на германската влада за шпионирање од страна на членовите на АФД, и продолженото малтретирање и удари во МСМ, партијата АФД падна во резултатите од анкетите во последно време.

Германската екстремно десничарската партија АфД во Њујорк, опфатена со скандали во последниве месеци, заостанува во анкетите и сега и до врат на Социјалдемократите (СПД) на канцеларот Олаф Шолц, со двете партии со 16 места, според најновата анкета на Европа Избира за резултатите од изборите во ЕУ во јуни за Euractiv.

Ова е лоша вест за Германија и нејзиниот народ.

Ова, исто така, значи дека сегашното членство во Европската Унија може многу добро да нема сериозна конкуренција за време на изборите во јуни 2024 година и ќе продолжи со својата мисија да ја преправи Европа во една нација, под глобалистичка власт.