По завршувањето на октомвриските квалификациски натпревари за Европското фудбалско првенство 2020, вкупно шест репрезентации обезбедија пласман на завршниот турнир.

Од Б-групата Украина го обезбеди првото место, иако и преостанува уште една средба во ноември.

Од групата-Ф Шпанија избори учество на ЕП, иако до крајот на квалификациите и остануваат уште два натпревара.

Во групата во која настапува македонската репрезентација, на две кола пред крајот, Полска го обезбеди настапот на евро-шампионатот.

Белгија и Русија се двата патника на ЕУРО 2020 од квалификациската група И.

Шестиот патник кој си обезбеди место на ЕП во октомври е Италија која заврши прва во Ј-групата, иако иам до крајот да одигра уште две кола.

Европското првенство ќе се одржи во 12 града низ континентот во периодот од 12 јуни до 12 јули 2020 година.

Жрепката е закажана за 30 ноември во Букурешт.