Во југоисточна Истра утрово, за само два часа, евидентирани се 11.000 молња, а две феномени, познати како „пијавици“, се забележани и на морето на јужна Истра и во близина на Брион, соопшти Истрамет.

Времето беше нестабилно низ целата Истра претпладне, со локални поројни дождови проследени со грмотевици, кои најмногу ги погодија Пула, Медулин и Премантури.

Во текот на ноќта меѓу сабота и недела најмногу дожд паднал во околината на  Ровињ.