Во текот на изминатото деноноќие на целата територија на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 297 прекршоци, соопшти МВР.

Министерството за внатрешни работи, воедно, апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.