СДСМ ако обебеди парламентарно мнозинство ќе ја предложи Радмила Шекеринска за претседател на Собранието на Македонија, со што таа ќе биде првата жена во историјата на македонскиот парламент која ќе раковди со законодавниот дом, објавуваат медиумите на албански јазик во Македонија.

Според порталот „АБЦ.мк“ предлогот Шекеринска да стане прва меѓу 120 еднакви народни претставници се очекува да се обелодени откако лидерот на СДСМ и кандидат за мандатар Зоран Заев ќе обезбеди мнозинството пратеници потребни за формирање на Владата, пишува порталот.

Шекеринска може да го замени Талат Џафери, досегашниот спикер од коалициониот партнер ДУИ, но само ако СДСМ успее да обезбеди парламентарно мнозинство,