Направете си средство на природна база кое ова лето ќе ве заштити од здодевните комарци и останатите инсекти кои се појавуваат во топлите денови.

Состојките сигурно ги имате дома, затоа уште денес направете си го ова природно средство:

 

Потребни состојки:
  • 1l јаболков оцет
  • 2 супени лажици сушен рузмарин, лаванда, мајчина душица и нане

(Доколку ги немате овие наведени видови на билки, искористете ги оние со кои располагате, важно е да бидат 10 полни лажици)

Начин на подготовка:

Ароматичните билки ставете ги во оцетот и оставете ги да постојат 2-3 недели. За тоа време, секој ден тресете го шишенцето. Откако ќе поминат 2-3 недели, исцедете го шишенцето во стаклена тегла или сад, па чувајте го на темно и ладно место.

Спрејот употребувајте го разреден со вода во размер 1:1.

Најдобро е да го ставате во шишенце со распрскувач и да го употребувате како спреј.