Најважниот приоритет на Израел во Газа е уништувањето на Хамас, изјави денеска израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, додавајќи дека тоа ќе се изврши заедно со враќањето на заложниците кои ги држеше Хамас.

Тој рече дека и двете цели се дел од планот за ставање крај на војната одобрен од „највисокото ниво“ на неговата влада, пренесува Ројтерс.

„Ова не е нешто што го додавам сега. Тоа не е нешто што го додавам затоа што сум под притисок во коалицијата. Ова е нешто за што едногласно се согласивме во воениот кабинет“, рече Нетанјаху.

Израелскиот кабинет синоќа расправаше за последниот предлог за ослободување на заложниците и прекин на огнот, претставен од САД. Американскиот предлог, кој се базира на рамката предложена од израелската влада, предвидува три фази кои треба да доведат до ослободување на сите заложници, крај на војната и обнова на Појасот Газа, без Хамас на власт.

Екстремно десничарските министри во владата на Нетанјаху, Безалел Смотрич и Итамар Бен Гвир, се заканија дека ќе ја напуштат коалицијата доколку владата за време на војната се согласи на таков договор. Претходно денеска американскиот државен секретар Ентони Блинкен разговараше со министерот за одбрана Жоао Галант и шефот на воениот кабинет Бени Ганц и „ја пофали подготвеноста на Израел да постигне договор и истакна дека Хамас треба да го прифати договорот без одлагање“.

Претходно, портпаролот за национална безбедност на Белата куќа, Џон Кирби, изјави дека доколку Хамас се согласи со предлогот за договор за завршување на војната, САД очекуваат и Израел да го прифати планот.

Палестинската милитантна група во петокот навечер објави дека позитивно гледа на содржината на израелскиот предлог претставен од американскиот претседател Џозеф Бајден за траен прекин на огнот во Газа.