Раководството на Олимпијакос има за цел да го донесе во тимот кошаркарот на Фенербахче, Костас Слукас.

Триесетгодишниот Слукас минатата година потпиша тригодишен договор со турски клуб.

Грчкиот репрезентативец играше за Олимпијакос од 2008 до 2015 година.

Слукас оваа сезона бележи просек од 11,6 поени и 6,1 асистенција по натпревар.