Фудбалерите на Шпанија во финалето на Европското првенство ја победија Англија со резултат 2:1 и со тоа ја освоија шампионската титула.

Првиот гол го постигна Ник Вилијамс во 47. минута, потоа Палмер израмни за Англичаните во 73. минута, а во 87. минута Ојарзабал им ја донесе конечната победа на Шпанците.

Ова е четврта шампионска титула за Шпанија во нивната историја.

Избраниците на Луис де ла Фуенте постигнаа рекордни 15 гола во финалето во трката до титулата, што вклучуваше победи над носителот на титулата Италија, полуфиналистите на СП 2018 и 2022 година Хрватска, домаќинот Германија и фаворитот пред турнирот Франција, победникот на Светското првенство во 2018 година и Вицешампион од 2022 година.

Претходно на ова првенство Шпанија во групата Б ги победи Хрватска, Италија и Албанија, а во нокаут-фазата ги елиминираше Грузија, Германија и Франција, додека Англија во групата Ц одигра нерешено со Данска и Словенија, а ја победи Србија. Англија во продолженија или пенали во нокаут фазата ги елиминираше Словачка, Швајцарија и Холандија.