Бројот на загинати во ураганот Отис синоќа се искачи на 39, неколку дена откако го погоди мексиканскиот пацифички брег.

– Јавното обвинителство во моментов проценува 39 мртви – 29 мажи и 10 жени, соопшти министерката за безбедност Роза Ичела Родригез во видео порака со мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор.

Се верува дека повеќето од жртвите се удавиле. Претходно, мексиканската влада соопшти дека загинале 27 лица.

Во меѓувреме, вооружените сили дистрибуираа помош во приморското одморалиште Акапулко. Војниците донеле пакети со храна и вода за пиење во најпогодените населби, соопшти Министерството за одбрана. Војската со авион префрли 40 тони помош во регионот погоден од катастрофата, а Црвениот крст испорача уште 75 тони.

Отис го погоди брегот во вторникот вечерта како исклучително опасен ураган од петта категорија со постојан ветер од речиси 270 километри на час и налети до 330 километри на час. Потоа ја изгуби силата и се распадна.

За само 12 часа, од тропска бура се претвори во опасен ураган. Тој потоа изгуби на сила и исчезна откако дојде до копното.

Првичните проценки покажаа дека невремето можеби предизвикало штета од 15 милијарди долари.

Акапулко е познат по своите нуркачки и луксузни хотели, иако е популарен и кај нискобуџетните туристи.

Фото: ЕПА