Одбојкарите на Бразил утрово ја совладаа Аргентина со 3-0, по сетови 25:19, 25:19 и 26:24 и го задржаа максималниот ефект на Светскиот куп кој се игра во Јапонија.

Победи на првите два денешни дуели забележаа и Канада над Тунис со 3-2 и Италија против Египет со 3:0.

До крајот на денот играат:
Полска – Русија,
САД – Иран и
Јапонија – Австралија.

По некомплетното шесто коло, во горниот дел на табелата се Бразил со 18 бода, САД имаат 13, Полска е трета со 12.