Ознака: Бугарија

ПОСЕТА НА СОФИЈА: Ковачевски верува дека со брзи преговори ќе има брз влез во ЕУ, доби струја и потсетување да ги исполни бугарските барања

ВМРО-ДПМНЕ ОДЛУЧИ: Задолжителен референдум за раскинување на Договорот со Бугарија

Свет 13:33

Хоспитализиран бугарскиот патријарх Неофит поради влошување на хроничните болести

Свет 13:31

Почна предизборната кампања во Бугарија, гласањето ќе биде дигитално, само во помалите места до 300 жители ќе се гласа со ливче

Свет 11:15

КЕТРИН ДЕ БОЛ: Бугарија има одлична соработка со Европол, за 5 години трикратно е зголемена размената на аналитички информации

Свет 10:50

Бугарија интензивно преговара со руски „Газпром“ за испорака и начин на плаќање на гасот, клаузулите од договорот се доверливи

Свет 13:50

МАЈК ПОМПЕО: Бугарија треба да стане клучен енергетски центар во Југоисточна Европа, има потенцијал за копање на гас од шкрилци

Свет 13:03

БУГАРСКОТО МНР РЕАГИРА: Изјавите на Еди Рама се антибугарски и покажуваат недостаток на европски комуникациски вештини

БУГАРСКИ ДОКУМЕНТИ: Во режим имало тоа што денес со ЕУ-демократија нема – во диплома од Бугарија е запишано народност Македонка

Свет 11:12

Бугарскиот вицепремиер Атанас Пеканов му заблагодари на Олаф Шолц за поддршката за влез на Бугарија во Шенген зоната